Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinden (SBM) Hasar Takibiyle İlgili Duyuru

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM), “sigorta şirketleri nezdinde hasar takibi yapmak gibi bir yetki ve göreve sahip olmadıklarına ve bu amaçla kurulmuş herhangi bir şubeleri bulunmadığına” ilişkin kamuoyu duyurusu yaptı.

SBM’nin internet sitesinde vatandaşlara yönelik bir uyarı mesajı yayımlandı.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nden yapılan duyuru şöyle:

Merkezimize bazı vatandaşlar tarafından kendilerinin Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (TRAMER) tarafından, bazı şirket ve şahıslarca arandıkları ve sigorta şirketleri nezdindeki hasar dosyalarının takibi için vekaletname istendiği belirtilmektedir.

Merkezimiz 5684 sayılı sigortacılık kanunu ve 16.12.2003 tarih ve 25318 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Yönetmelikle kurulmuş ve görev ve sorumlulukları kuruluş yönetmeliği ile belirlenmiştir. Merkezimizin hiçbir şekilde sigorta şirketleri nezdinde hasar takibi yapmak gibi bir yetki ve görevi söz konusu olmadığı gibi, bu amaçla kurulmuş bulunan herhangi bir şubesi de bulunmamaktadır.

Merkezimizce kurumumu adını usulsüz olarak kullanan kişi ve firmalar hakkında yasal yollara başvurulmuş olup bu şekilde bir aramayla karşılaşmanız halinde teklife itibar etmemenizi ve tarafımıza bilgi vermenizi önemle rica ederiz.