Fabrikada Çıkan Yangın Sigorta’ya Bakışını Değiştirdi

Türkiye’nin en büyük Apple yetkili satış noktalarından biri olan Pupa Bilişim’in Yönetim Kurulu Başkanı Metin Ölken, yıllar önce çalıştığı bir fabrikada çıkan yangın sonrasında sigortaya bakışı değişti. Ölken, yıllar sonra kendi kurduğu şirketinde sigortayı bilinçli bir şekilde gerekli olan her alanda kullanmaya başladı.

Bir musibet bin nasihattan yeğdir’ atasözünün Pupa Bilişim Yönetim Kurulu Başkanı Metin Ölken’in hayatında önemli bir yeri var. Ölken’in yıllar önce genel müdür olarak çalıştığı fabrikada çıkan yangından sonra yangın sigortası konusundaki bilgisi de bakışı da önemli ölçüde değişti. Ölken, aradan yıllar geçtikten sonra kendi kurduğu iş yerinde ve hayatının her alanında sigortayı kullanmaya başladı. Ölken’in 2006 yılında kurduğu Pupa Bilişim, bugün Apple ürünlerinin Türkiye’deki satışının büyük bir kısmını gerçekleştiriyor. 160 kişinin çalıştığı Pupa Bilişim’i sektöründe önemli bir noktaya getiren Metin Ölken ile ‘sigorta’yı ve kendi sektörü içindeki önemini konuştuk.

Yıllar önce bir fabrikada müdürken yaşadığı yangın olayını ve detaylarını anlatan Ölken, “Çıkan bu yangından sonra fabrikamızda milyon dolarlık ciddi hasar oluşmuştu. Fabrika sahibi, ertesi hafta sigorta şirketinden önemli bir miktarda parayı geri alınca sigortanın iş hayatında ne kadar önemli olduğunu kavradım. Bu nedenle sonrasında kendi kurduğum şirkette de bütün sigorta ürünlerini kullanmaya başladım” diye konuştu. Ölken’in sigorta ile ilgili hikayesi sadece bu da değil. Ailesiyle birlikte İzmir’e yaptığı bir seyahatte yaşanan trafik kazası sonrasında arabasının pert olduğunu belirten Ölken, yaptırdığı kasko sigorta sayesinde hasarın önemli bir kısmını geri aldığını söyledi.

Sigortaya her yıl belirli bir bütçe ayırırız

Yaşanan bu olaylar sonrasında şirketlerinde her yıl sigortaya belli bir bütçe ayırdıklarını ve özellikle son 2-3 yıldır ‘ticari alacak sigortası’nın da kendileri için vazgeçilmez olduğunu belirten Ölken, “Kurumsal şirketlere de satışlar yapıyoruz. Bu Ticari Alacak Sigortası sayesinde kendimizi daha güvende hissediyoruz. Aynı şekilde distribütörlerimiz olan Bilkom, Index ve Aztek’ten mâl alırken onlar da bizi sigortalıyor” diye konuştu.

Bizi yönetenler de sigorta konusunda bilinçli olmalı

Toplumdaki sigorta bilincinin gelişmesi için öncelikle bizi yönetenlerin sigorta bilincinin tam olarak oturmuş olması gerektiğini ifade eden Ölken, şöyle devam etti: “Vatandaş sigorta yaptırmadan dere yatağına ev kuruyor ve başına bir felaket geldiğinde devletten yardım istiyor. Devlette biz sizin yanınızdayız diyerek yardımda bulunuyor. Halbuki bir bakan çıkıp, ‘evinizi sigortalayın bana gelmeyin’ dese, her şey hallolacak. Tarım konusu için de aynı şey geçerli. Önce insanlara kullandırın bu ürünleri. Vatandaşın yetemediği, eksik kaldığı yerde yardım edersiniz. Bu söylediğim bütün iktidarlar için geçerli. Diğer taraftan sigara için yapılan kampanyayı takdir ettim. Demek ki isteyince yapılabiliyor.”

Ticari Alacak Sigortası nedir?

Ticari Alacak Sigortası, işinizi ticari borçların ödenmemesi riskine karşı koruyan bir sigorta. Faturalarınızın ödenmesini temin eder, ticari faaliyetlerin getirdiği kurumsal ve siyasi riskleri güvenilir bir şekilde yönetmenizi sağlar. Ticari bir alacağın ödenmemesine bağlı olarak ortaya çıkabilecek kayıpları tazmin eden alacak sigortasının nihai amacı, faaliyetlerinizi büyük ölçekli kayıplardan korumak ve kârlı bir şekilde büyümesine yardımcı olur.