Game Of Thrones Dizisine Hacker Saldırısı ve Siber Sigorta

Lloyd’s of London ve PricewaterhouseCoopers siber sigorta sektörüne dair gelecek tahminlerini açıkladı. ABD’li eğlence şirketi HBO’nun sistemine girdiklerini ve Game of Thrones dizisinin henüz yayınlanmamış bir bölümünün senaryosunu ele geçirdiklerini öne süren hackerlar 7. sezonun 4. bölümünü sızdırmasının ardından sektörde siber sigorta tekrar gündeme geldi. Gelecekte küresel sigorta pazarının büyüklüğüne ilişkin olarak açıklama yapan sigorta pazarı Lloyd’s of London 3 milyar dolardan 3,5 milyar dolara çıkacağı söyledi. Öte yandan PricewaterhouseCoopers 2020’ye kadar sigorta pazarına ilişkin 7.5 milyar dolarlık bir potansiyel öngörüyor.

Game Of Thrones Dizisine Hacker Saldırısı ve Siber Sigorta

Insurance Bussiness Mag’de yer alan habere göre, HBO’nun sistemine giren hacker’lar “Büyük ağınıza başarıyla girdik… HBO, başa çıkması zor hedeflerimizden biriydi, ancak başardık” diye yazdı. Bu mesaj HBO Genel Müdürü Richard Plepler’e bir video olarak teslim edildi. Senaryo ve bundan yayımlanması beklenen final dâhil 5 bölüm için fidye talebi de videoda yer aldı.

Ayrıca hackerlar e-posta adresleri, telefon numaraları ve Game of Thrones’la ilgili gizli belgelere, senaryo özetlerine ve yayın dökümü bilgilerine erişim sağladıklarını iddia eden paylaşımda bulundular.

Şirket adına açıklama yapan yetkili, HBO’nun siber saldırıyı geçen doğruladıklarını hatırlatarak “Siber saldırıdan dolayı daha fazla sızıntı olabileceğine inanıyorduk. Dediğimiz gibi, adli inceleme devam ediyor” dedi. Videonun sızdırıldığı gün yapılan açıklamada ise “Bugüne kadar yapılan incelemede e-posta sistemimizin bir kısmının ele geçirildiğine inanmamıza neden olmamıştı” dendi.